ערן בקהילה

עמותת “חסדי ערן” הוקמה בשנת 2008 לזכרו של ערן אלכאוי ז”ל שנפל  בקרב מול חיזבאללה בשנת 1992. העמותה שפועלת בכל ימות השנה במטרה כדי לסייע לחיילים בודדים ולאוכלוסיות מוחלשות, נולדה לא רק במטרה להנציח את זכרו של ערן אלא גם כדי להמשיך את דרכו. בחייו, ערן האמין בהגינות, בסובלנות, בדאגה לזולת, בהושטת יד לחלש, ובנתינה מכל הלב לכל מי שזקוק לעזרה, ודרך העמותה היקרה לליבנו, אנו פועלים ונמשיך לפעול בכדי לקיים את צביון חייו ולהנחיל את מורשת ערכיו. ובכן, אחרי 14 שנים של תרומה לקהילה, וסיוע לחיילים, קשישים, ומשפחות נזקקות, משפחת חסדי ערן החליטה שהגיע הזמן לקחת את העשייה שלה צעד אחד קדימה, ואנו גאים ונרגשים להכיר לכם את המיזם החדש והשאפתני שלנו “ערן בקהילה”.

מיזם ערן בקהילה – מעטפת לחיילים בודדים

בעוד שכל חיילי צה”ל הם הילדים של כולנו ואנו גאים ומעריכים אותם על שירותם הצבאי, יש כ-5700 חיילים המוגדרים כחיילים בודדים ולהם אין מסגרת משפחתית ותומכת. תחת ההגדרה “חיילים בודדים” נמצאים עולים חדשים מקהילות יהודיות מסביב לעולם שעלו לארץ לבד במטרה להתגייס לצבא,  ישראלים שנודו מקהילות חרדיות בשל רצונם להתגייס, ישראלים שמגיעים ממשפחות הרוסות ומרקע סוציו אקונומי נמוך, ויתומים. למרות שכל אותם חיילים בודדים התגייסו לצה”ל מתוך רצון פטריוטי לתרום לביטחון של עם ישראל, יש לזכור שלפני הכול מדובר בנערים ובנערות צעירים עם חלומות, שאיפות, ורצון לחיים טובים יותר, שזקוקים למעטפת של תמיכה, הכוונה, וביטחון, ומיזם “ערן בקהילה” נועד בדיוק לשם כך.

החזון והמטרה של מיזם “ערן בקהילה”

אנו בעמותת “חסדי ערן” רואים חשיבות עצומה בטיפוח וליווי של חיילים בודדים ולא רק במהלך שירותם, אלא גם בטרם גיוסם לצה”ל ובתקופה שלאחר שחרורם. המטרה של “ערן בקהילה” היא להעניק לחיילים בודדים בית שבו הם יוכלו להנות ממקום נעים ובטוח לשהות בו, מארוחות חמות, ומליווי וייעוץ של צוות מוסמך שיסייע להם בכל עת ובכל נושא. בעוד שהצבא הוא מקום שיכול לפתוח דלתות רבות, חשוב להבין שעבור כל מגויס טרי לצה”ל מדובר בתקופה מאתגרת הכרוכה בקשיים רבים, ועל כמה וכמה כאשר מדובר בחיילים בודדים. את החזון של “ערן בקהילה” יצרנו בעזרתם האדיבה של יאיר שיין, הירש גורוביץ, ודניאל עקרבי ששירתו בצה”ל כחיילים בודדים ומכירים היטב את האתגרים והקשיים הכרוכים בכך. יאיר, הירש, ודניאל דיברו אלינו בפתחון לב ועזרו לנו להבין בדיוק במה עלינו להתמקד, כאשר המוטיב החוזר בדבריהם היה הצורך בליווי, בייעוץ, בהכוונה, באוזן קשבת, ובעיקר באווירה משפחתית ותומכת.

חיילים בודדים – סיוע משולש:

טרם הגיוס לצה”ל– לפני הגיוס לצה”ל יש תהליך מיונים שעבור רובנו נראה כמובן מאליו. לעומת זאת, עבור נוער בסיכון ,יתומים, ונערים ונערות שמגיעים מרקע סוציו אקונומי נמוך, האפשרויות הן אינן רבות, וחלקם אף מעדיפים לקבל פטור בכדי לעבוד ולהתפרנס. ובכן, מיזם “ערן בקהילה” רוצה לשנות זאת ולסייע לאוכלוסיות המוחלשות להגשים את עצמם ולהיפתח להזדמנויות הרבות שקיימות בצבא שלחלוטין עלולות לשנות את חייהם ואת עתידם. בבית הקהילתי של “ערן בקהילה” אותם צעירים יוכלו לקבל הסברה, הכוונה, וייעוץ שיסייעו להם למצוא את מקומם בצבא, ולסלול עבורם עתיד טוב יותר.

תקופת השירות הצבאי-בתקופת השירות הצבאי יש לא מעט חיילים בודדים שמוצאים את עצמם ללא מקום לשהות בו בזמן היציאות הביתה, בחגים, ובסופ”שים, וליציאות הללו יש חשיבות עצומה הן בפן הנפשי והן בפן הפיזי. מעבר לכך שזה הזמן של החיילים לנוח, להירגע, ולאגור כוחות לחזרתם לבסיס ולפעילות הצבאית, זה גם הזמן החופשי שלהם להנות, לשתף את החוויות שלהם, ולהרגיש שיש מישהו שמחכה ודואג להם. עמותת ” חסדי ערן” מאמינה שזו לא רק זכות אלא גם החובה שלנו כחברה לדאוג לאותם חיילים בודדים בזמן יציאתם מהבסיס גם מבחינה לוגיסטית, וגם מבחינה נפשית. בבית הקהילתי של “ערן בקהילה” החיילים בודדים יוכלו להנות מארוחות חמות (כולל ארוחות שבת וארוחות חגיגיות בחגים), וממתקנים וחדרים שונים כגון חדרי שינה, חדרי שירות, מטבח, חדר כביסה, חלל משותף ועוד. בנוסף, בבית הקהילתי יפעל צוות מקצועי מגוון שיסייע לחיילים בכל נושא, ויעניק להם תמיכה רגשית ונפשית ומענה סוציאלי.

תקופת השחרור- תקופת השחרור מצה”ל היא תקופה מאוד מרגשת אך היא גם מאוד מבלבלת. בבת אחת ממסגרת צבאית נוקשה ומובנית, החיילים שבים לחיי האזרחות וצריכים להתחיל לחשוב על הצעד הבא שלהם. ובכן, כשמדובר בחיילים בודדים, בדיוק כמו בעת שירותם, גם לאחר השחרור הם זקוקים לייעוץ וליווי שיסייע להם לעמוד על הרגליים. בבית הקהילתי של “ערן בקהילה” החיילים יוכלו להיעזר במוקד הכוונה מקצועית שיכוון אותם ויסייע להם ולצאת אל הפרק הבא בחייהם בביטחון.

בית קהילתי לחיילים בודדים

עמותת “חסדי ערן” פועלת בנחישות כדי להקים בית קהילתי בלב מרקם עירוני לחיילים בודדים והיא זקוקה לעזרתכם. התוכנית האדריכלית  של “ערן בקהילה” שתוכננה על ידי חברת אביב ברישוי אדריכלות ועיצוב פנים כוללת חלל פעיל גדול ומרהיב, חדר צוות, חדר כביסה, חדרי שירות, חדרי רחצה , חדרי שינה משותפים, קפיטריה מבואה רב תכליתית, מגרש כדורסל, בריכה, ופינות ישיבה המשתלבים בטופוגרפיה, והחברה תכננה את המבנה שיתאים לכל גודל מתבקש באזור ההקמה. מדובר באחד המיזמים הגדולים והמשמעותיים ביותר של עמותת “חסדי ערן” כאשר השאיפה היא להקים את המבנה בפריסה ארצית, והוצאתו לפועל תשנה את חייהם של חיילים רבים הזקוקים לכך מכל. פירוש המילה “בודד” היא להיות גלמוד ולבד, והליבה העיקרית של “ערן בקהילה” זה לבנות לחיילים “בודדים” מקום שבו הם לעולם לא ירגישו לבד ושהדלת תמיד תהיה פתוחה בפניהם.

אם ברצונכם לסייע לנו ולהיות שותפים בהקמת המבנה שיהווה בית חם לחיילים בודדים, אנא פתחו את ליבכם וסייעו לנו בתרומות עבור המיזם. כל תרומה ולו הכי קטנה היא משמעותית, וביחד נוכל לשנות את חייהם של צעירים רבים, שכנגד כל הסיכויים, הקשיים, והאתגרים, מתגייסים לצה”ל ומחזקים את כולנו כעם, וכחברה ישראלית.